PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Biography

Cengizhan Öztürk, İstanbul (Erkek) Lisesi sonrasında, o zaman yeni kurulan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi (1984). Oradan aldığı tıp derecesi (M.D.) sonrası (1990), ilk tercihi olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’na girdi.1992 yılında, TÜBİTAK NATO Yurtdışı Doktora Burs Programları ile ABD’ye giderek Drexel Üniversitesi’ndeki Biyomedikal Mühendislik programına girdi ve Biyomedikal Mühendislik alanında doktorasını aldı (1997). Hemen sonrasında 3 sene Johns Hopkins Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarda bulundu ve en son sene ABD’nın sağlıkta en önemli araştırma kurumu olan National Institutes of Health (NIH) ile tanıştı.

2000 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2002-2007 arasında hem Boğaziçi Üniversitesi’nde, hem de konuk bilim adamı olarak NIH bünyesindeki National Heart Lung Blood Instıtute’de çalıştı.

Son 10 senedir, Tıbbi Görüntüleme konusunda Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde aktif bir laboratuvar yürütmekte ve ortalama yirmi yüksek lisans ve doktora öğrencisine danışmanlık yapmaktadır. Yurtdışı ve şirketlerle işbirliği halinde, ya da çeşitli kamu fonlarından destekli devam eden çok sayıda projesi bulunmaktadır. Öztürk, İnoVita – Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri İstanbul İşbirliği Platformu projesi kapsamında Proje Koordinatörü görevini sürdürmektedir