DOÇ.DR.MUSTAFA ERGEN

Koç Üniversitesi

DOÇ.DR.MUSTAFA ERGEN

Koç Üniversitesi

Biography

Mustafa Ergen, 1978 yılında Konya’da doğdu. İlköğrenimini Konya ve İzmir’de tamamladı. Üniversite sınavlarında birinci olarak girdiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden 4 üzerinden 4.0 ortalama ile üniversite birincisi olarak mezun oldu.

Berkeley Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde kablosuz haberleşme üzerine yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Aynı okulun uluslararası çalışmalar bölümünden Silikon Vadisinden fayda sağlayan ülkeleri incelediği teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı ve HAAS işletme okulundan teknoloji yönetimi programını bitirdi.

Doktora sonrası National Semiconductor şirketinin [şimdi Texas Instruments] “fellow” ünvanıyla aynı üniversitede akıllı sensör ve ulaştırma teknolojileri üzerine araştırma laboratuvarı kurdu. 2005 yılında Silikon Vadisinde 4. Nesil (4G) haberleşme teknolojisi üzerine WiChorus şirketini en iyi risk yatırımcılarından yatırımlar alarak kurdu ve 2009 yılında şirket başarılı bir şekilde Tellabs şirketi [şimdi Coriant] tarafından iki yüz milyon dolara satın alındı. 2012 yılında doçent oldu. 2010 yılından beri kendi şirketlerinde, özel sektörde ve Koç Üniversitesinde çeşitli üst düzey görevler almaktadır.