DOÇ.DR.İLKER MURAT AR

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı

DOÇ.DR.İLKER MURAT AR

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı

Biography

2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden lisans, 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı’ndan doktora derecesi almıştır. Doktora eğitiminin sonunda 2005 yılından beri Araştırma Görevlisi olarak çalıştığı Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atanmıştır.

2014 yılı başında Doçent (Üretim Yönetimi) unvanı almaya hak kazanmasının ardından aynı üniversitede Doçent olarak öğretim üyeliği görevine devam etmiştir.

2014 yılı Ağustos ayı itibarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda görevlendirilen AR sırasıyla, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Etki Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ve Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü görevlerinin ardından 24 Ocak 2017 tarihi itibarıyla TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

İşletmelerde yenilikçilik uygulamaları, yenilik ve firma performansı ilişkisi üzerine proje çalışmaları yürütmüş olan AR’ın uzmanlık alanları içerisinde ayrıca Türk işletmelerinin Ar-Ge ve yenilikçi yapısı, yenilikçi girişimcilik ve fikri mülkiyet hakları konuları bulunmakta olup bu alanlara ilişkin ulusal ve uluslararası alanlarda yayınlanmış çok sayıda akademik yayını bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan AR, iyi derecede İngilizce bilmektedir.