DOÇ. DR. ELİFE ÜNAL

BSTB Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü

DOÇ. DR. ELİFE ÜNAL

BSTB Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü

Biography

İlk ve ortaokul öğrenimini Mut-Mersin’de; lise öğrenimini 1972 yılında İstanbul Robert Kolej’de tamamlamıştır. Lisans derecesini 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünden, Yüksek lisans derecesini 1979 yılında Florida Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden (Florida, ABD), Doktora derecesini ise SUNY-Stony Brook (State University of New York at Stony Brook) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden (New York, ABD) 1985 yılında almıştır. Doktora çalışmaları esnasında 1982-1985 yılları arasında Louisiana Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde (ABD) Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.

1986 yılında Türkiye’ye dönerek Savunma Sanayii Müsteşarlığında Uzman olarak göreve başlamış olup, 1989-2006 yılları arasında Proje Koordinatörü, ARGE Şube Müdürü ve İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı (İTEP) Projesi Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığında Daire Başkanlığına atanmış olup, 2006-2014 yılları arasında sırasıyla Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı; Kalite-Test ve Sertifikasyon Daire Başkanı, Elektronik Harp ve Algılayıcılar Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

Aynı dönemde

– Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) Denetim ve Yönetim Kurulu Üyeliği,

– TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) Yürütme Kurulu Üyeliği,

– Avrupa Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayi Teşkilatı (ASD)’nin Teknik Komite Üyeliği

– ODTÜ Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği

– Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı

görevlerini üstlenmiştir.

1994 yılında Doçentlik unvanını kazanan Ünal, 2016 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak görev yapmış ve 30 Ocak 2017 tarihi itibari ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır.