Blog

Haberler
Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı
7
Nisan

Sabancı Üniversitesi İki Ar-Ge Merkezi ile Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesine Katılıyor

TÜBİTAK tarafından açıklanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde birinci sırada yer alan Sabancı Üniversitesi, bünyesindeki farklı Ar-Ge merkezlerinin de katılımıyla 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Pullman Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleşecek Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarında yerini alıyor. Fuarda yer alacak Sabancı Üniversitesini ve 2 Ar-Ge merkezini tanıyalım:

Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (KTMM)
Sanayi-üniversite-kamu işbirliği modeli ile Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan ve 100 milyon TL yatırım ile Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi; havacılıktan otomotive kadar birçok sektörde dönüşüm yaratan, yüksek teknoloji ürünü kompozit malzemeleri alanında faaliyet göstermektedir. Bu merkezde, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Kordsa Global üretim mühendisleri geleceğin teknolojisi olarak da adlandırılan kompozitin Ar-Ge ve üretim süreçlerinde birlikte çalışıyorlar.

Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi; bu merkezde birlikte araştırmanın ve üretmenin getireceği güçle, Türkiye’nin yeni yüksek teknoloji üssü olmayı hedefliyor. Merkez Dünyanın sayılı test merkezlerinden ve Avrupa’nın sayılı kompozit üreticilerden biri olarak faaliyet gösteriyor.

15.000 m2 kapalı alan ve 3.350 m2 laboratuvar altyapısının yer aldığı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi; Türkiye’de temel araştırmadan prototip parça ve ara mamul üretimine kadar geniş̧ bir uzmanlık yelpazesinde hizmet vermektedir. Merkez, hizmet ettiği tüm endüstrilere çağ̆ atlatacak yüksek katma değerli kompozit malzemelerle Türkiye’ye daha fazla değer katmayı hedefliyor. Türkiye’deki kompozit alanındaki en donanımlı laboratuvar ve üretim tesisine sahip olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezin’de; kompozit malzeme teknolojileri alanında lisansüstü eğitim, temel araştırma, uygulamalı araştırma, ürün geliştirme, kuluçka hizmetleri, ara mamul üretimi, prototip parça üretimi ve ticarileştirme faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, kuluçka firmaları, araştırmacılar, üretim mühendisleri ve teknisyenleri aynı çatı altında bir arada çalışmaktadır.

SUNUM – Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Akademik ve sanayi paydaşları ile ülkemizin önceliklerine göre belirlenmiş olan ileri malzeme, çevre, sağlık, enerji, savunma, havacılık, gıda alanlarında, insan odaklı, güvenlikli araştırma ve uygulama alanlarında paydaşlarına değer yaratan nanoteknolojik çözümler oluşturmayı amaçlayan SUNUM; Mikro-Nano Boyut Tasarım ve Üretim Teknolojileri; Nanobiyo Sistemler ve Sağlık Uygulamaları; Enerji, Çevre ve Su Sistemleri Uygulamaları; Nanoteknolojinin Gıda ve Tarım Uygulamaları; Nanoteknolojinin Ulaşım, Havacılık, Savunma Uygulamaları alanlarında çalışmaktadır.

SUNUM, T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Sabancı Vakfı’nın katkıları ile yaklaşık 60 Milyon TL yatırımla kurulmuştur. SUNUM’da 7400 m2’lik özgün ve öncü tasarımlı bir merkez binası içinde, 850 m2 temiz oda, toplam 1,500 m2 alana yayılmış çok disiplinli laboratuvarlar ve 2400 m2’lik ofis ve ortak kullanım alanı bulunmaktadır. Gelişmiş yeni malzemeler, nanobiyoteknoloji, nanotıp, nanoelektronik, nanooptik, mikro-nano-akışkanlar, mikro-nano-elektromekanik sistemler ve yenilenebilir enerji sistemleri alanlarında disiplinlerarası araştırmalar yapılmasını sağlayan imkanları bulunmaktadır.

SUNUM’u oluşturan disiplinlerarası laboratuvarlarda atomik boyutlarda görüntüleme ve analiz yapabilen elektron mikroskopları, değişik hücrelerin genlerini hızlı şekilde analiz edebilecek cihazlar, birkaç atom kalınlığında metal veya yarı-iletken katmanlar oluşturabilen sistemler bulunmaktadır.

SUNUM’un araştırma olanakları tüm akademik kurumlar, kamu sektörü ve özel sektörden araştırmacıların kullanımına açıktır. Sabancı Üniversitesi’nin “Beraber Yaratmak ve Geliştirmek” stratejisi ve bölümsüz yapısı ile çok-disiplinli çalışmalar için özgün bir örnek oluşturmaktadır. SUNUM’un yetkinlikleri Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin öğretim üyelerinin araştırma yetenekleri ve ileri teknoloji altyapısı ile birleşerek bir sinerji oluşturmakta ve uygulamaya dönük araştırmalara olanak vermektedir.

SUNUM, akademik ve sanayi paydaşları ile malzeme, çevre, sağlık, enerji, savunma, gıda alanlarında, insan odaklı, güvenlikli araştırma ve uygulama alanlarına öncelik vermektedir. SUNUM, ülkemizin önceliklerine göre belirlenmiş olan ileri teknoloji alanlarında sanayi AR-GE merkezleri, üniversiteler ve diğer araştırma kurumları ile tematik ve rekabet öncesi işbirlikleri oluşturmaktadır. Bu işbirliklerinde küresel rekabette yardımcı, katma değerli, ihtiyaç esaslı özgün teknoloji ve ürünler geliştirilirken, özellikle ilgili alanların sektörlerinde geleceğin teknoloji öncülerini yetiştirmek ve öncü teknoloji şirketleri yaratmak hedef edinilmiştir.

Üniversite – Sanayi arasında etkin arayüz oluşturan örnek bir araştırma ve uygulama merkezi olma yönünde öncülük eden SUNUM ile işbirliği yapmak isteyen firmalar http://sunum.sabanciuniv.edu/ web sitesini ziyaret edebilirler.

 

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ, YENİ TEKNOLOJİLER İLE FARK YARATMAK İSTEYEN FİRMALAR İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIR
TÜBİTAK 1000 destek programı kapsamında desteklenen iki alanı olan Nanoteknoloji Araştırmaları ve Kompozit Malzemeler alanlarında Ar-Ge Stratejileri geliştirmekte olan Sabancı Üniversitesi, bu alanlarda geliştirilecek yeni teknolojilerle fark yaratmak isteyen firmalar ile işbirliği projeleri yapmaya hazır.

İşbirliği yapmak isteyen firmalar/kurumlar; araştırma projelerinin planlanması, geliştirilmesi ve yönetimi, şirketlerle uzun vadeli işbirliğine dayalı araştırma çabalarının geliştirilmesi, yenilikçilik, teknoloji transferi ve entelektüel varlık yönetimi konularında çalışan Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörlüğü (ALP) – http://rgp.sabanciuniv.edu – ile iletişime geçebilirler. İşbirliği fırsatları ile ilgilenen firmalar, fuar boyunca A100 ve A101 numaralı standı ziyaret ederek ilgili uzmanlardan bilgi alabilirler.

.

 

Leave a Reply