BLOG

Haber
Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun
17
Mayıs

Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun: “Orta gelir tuzağından kurtulmanın yegane yolu AR-GE’dir”

“Ar-Ge İşbirlikleri ortak hedefinde, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında ‘Bölgesinde Lider, Dünyada 10. Büyük Ekonomi Türkiye’ vizyonuyla bir aradayız diyerek programın ilk konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, Ar-Ge harcamalarının GSYH içindeki payını yüzde 3’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Coşkun, toplam Ar-Ge harcamalarının 2002 yılında 1,8 milyar lira olduğunu 2015 yılında ise 20,6 milyar liraya yükseldiğini ifade etti.

2015 yılında tam zaman eş değeri Ar-Ge personeli sayısının 2015 yılında 120 bini aştığını söyleyen Coşkun, “Önemli bir durumda Ar-Ge harcamalarının yüzde 50’sinin 2015 yılında özel sektör tarafından gerçekleştirilmiş olması. Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini, markalaşma, tasarım ve ihracat faaliyetlerini destekliyoruz. Kalkınma Ajanslarımız ile 26 farklı bölgede, bölgenin nabzını tutarak, yenilik ve girişimcilik faaliyetlerini geliştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Orta gelir tuzağından kurtulmanın tek yolunun Ar-Ge olduğuna dikkat çeken Coşkun, çıkartılan 6550 sayılı Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine dair kanunun reform niteliğinde olduğunu kaydederek, Ar-Ge projelerini ticarileştirmek yani ürüne ve katma değere dönüştürmek istiyoruz.” vurgusunu yaptı.

Leave a Reply