Blog

Haberler
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik
3
Mayıs

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik: “Yerli Buluşların Talep Görmesi İçin ‘Milli’yi Öncelikli Tutmak Gerekiyor”

Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi Ve Fuarının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Yerli buluşların talep görmesi için ‘milli’yi öncelikli tutmak gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Ar-Ge Ekosistemini Geliştirmek Üzere Adımlar Atıldı
“Ar-Ge faaliyetlerinde yarınlara bakmak geleceğe bakmaktır, Türkiye’nin yarınları için buradayız” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Ar-Ge reform paketinden bahsederek Türkiye’nin Ar-Ge ekosistemini geliştirme konusunda adımlar atıldığını söyledi.

Ar-Ge reform paketine değinen Çelik, “Ar-Ge Reform paketinde Türkiye’nin Ar-Ge ekosistemini geliştirmek üzere yaptığımız faaliyetlerin başında bu kanunlar yatıyor. Kanunlarda üniversite öğretim üyelerimizin gelecekleri ile çalışmaları ile ülkeye katkıları ile ilgili yeni adımlar atıldı. Rakamlar netleştirildi. Bir akademisyen bir Ar-Ge faaliyeti içinde çalışıyor ise o proje boyutu içinde yüzde 85 net bir değer alır dendi. Döner sermaye payları sınırlandırıldı, yeter ki bir şey üretilsin, ortaya konulsun diye. Ar-Ge merkezlerinde çalışanlarla ilgili gerek lisans gerekse yüksek lisans ile ilgili çok değerli muafiyetler yer aldı. Ar-Ge merkezlerinin birbirleri ile olan münasebetlerinde paylaşımcı bir Ar-Ge ortaklığı doğdu.” şeklinde konuştu.

“Ar-Ge Bütçemiz GSMH’da Yüzde 1’i Geçti
Yerli buluşların ve yerli Ar-Ge çalışmalarının çok değerli olduğunu ifade eden Çelik, yerli buluşların öncelikle ülkemizde talep görmesi için ‘milli’yi öncelikli tutmak gerektiğini vurguladı. Yine yakın zamanda kanunlaşan Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları kanuna da değinen Çelik, “Ar-Ge’lerin, buluşların, tasarımların herhangi bir şekilde oluşturulan yeni markaların korunması için hukuki mevzuatların düzenlendiğini söyledi. Yapılan icatların ticarileştirilmesi noktasında devletin desteğini olduğunu da belirten Çelik, “Ar-Ge bütçemizin GSMH’daki payı yüzde 1’i geçti. 2023 için yüzde 3’e doğru bir hedef var. Ancak çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Ar-Ge reform paketi ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları kanununun yanı sıra Üretim reform kanunu olduğunu da belirten Çelik, bunun “Türkiye’yi birlikte yönetiyoruz, eğer makul ve geliştirici bir yönü varsa, bir eksiği gideriyorsa oraya derz edilir. Ülkenin geleceği için ihtiyaçları ne ise buna açığız” sözleri ile sektördeki herkesin görüşlerine açık olduğuna değindi.

Leave a Reply