BLOG

Haber
Türkiye'nin kalkınma vizyonu çerçevesinde Ar-Ge İşbirlikleri
3
Mayıs

Ar-Ge’de Millileşme ve Ticarileşme Öne Çıktı

Bu yıl 1.si düzenlenen AR-GE işbirlikleri Zirvesi ve Fuarı kapsamında düzenlenen oturumların birincisinde ‘Türkiye’nin Kalkınma Vizyonu Çerçevesinde Bilim ve Teknoloji Ekosistemi ve Ar-Ge İşbirlikleri’ konuşuldu. TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri AKA, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih DÖNMEZ, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ, Savunma Sanayi Müsteşarı Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ katıldı.

TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN’in “Ar-Ge’siz bir gelecek düşünemiyoruz. Bu anlamda Ar-Ge konusunda kendi aramızda paslaşmamız gerekli, işbirlikleri önemli.” diyerek başladığı konuşmasında TUBİTAK’tan bahsederek, TUBİTAK’ın, Ar- e değerlemesi yapan, Ar- Ge yapmak isteyen şirketleri devlet kanallarıyla teşvik eden bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleştirilmesi için o ülkenin ihracatla büyümesinin doğru olduğunu söyleyen, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bunun için bu ülkelerin üretim alt yapısı olmalı. Üretim yapan ülkelerin istihdama ve Ar-Ge’ye çok önem vermesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı. “Doğru yoldayız ama biraz geç kalmış durumdayız.” diye sözlerine devam eden Büyükekşi, “ Biz TİM olarak da bazı çalışmalar yapıyoruz. 2012’den bu yana İnovasyon Haftası etkinliği düzenliyoruz. 21 farklı sektörde tasarım yarışmaları düzenliyoruz. 7 farklı sektörde proje AR-GE çalışmaları yapıyoruz. TİM olarak AR-GE ve tasarım merkezi açma yetkisi veriyoruz. Şu ana kadar 39 AR-GE, 8 tasarım merkezi açıldı. Firmaların bu konuda yetkinliğini ve ilgisini artırırsak ihracatın daha da artacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Şu anda en büyük eksiğin ticarileşme olduğunu sözlerine ekleyen Mehmet Büyükekşi, “Herkesin bir hayali var ama hayat geçirmekte sıkıntı çekiyor. Şu anda 10 tane girişim evine destek vermekteyiz. Burada fikri olan gençlere çağrı yapıyoruz ve eleme yapıyoruz. Projeleri nasıl gerçekleştireceklerine dair mentörlük yapıyoruz Şu an 403 girişimcimiz var.” diye konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri AKA ise bakanlık olarak yaptığı çalışmalardan bahsederek, örnekler verdi. Aka sözlerine şöyle devam etti: “Haberleşme alanında bakanlık olarak 4,5 G gibi bir AR-GE yükümlülüğü getirdik. Önümüzdeki dönemin önemli konularından 5G çalışmalarından kimseden geri kalmamak için takip forumu oluşturduk. Türksat 6A’yı hem AR-GE yaparak hem de ürün geliştirerek desteklemeye başladık. Yerli arama motoru yerli eposta çalışmalarımız ile yerlileştirme ve millileştirme devam etmekte. Karayollarında asfalt kalitesine yönelik çok önemli çalışmalar yaptık. Bir diğer anlamda en iyi iş yaptığınız kurum Demiryolları. Demiryollarında AR – GE faaliyetlerinde önemli adımlar attık. Devlet Hava Meydanları kendi kuş radarını geliştirdi. Bu gün Atatürk Havalimanı’nda kullanılmakta. LNG ile çalışan Türkiye’nin ilk gemi motorunu biz ürettik.”

Başarılı Ar-Genin tekrarlanabilir tek bir yöntemi olmadığını ve hata yapmanın baştan göze alınması gerektiğini ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih DÖNMEZ, dünyada devam eden Ar-Ge projeleri arasında temiz kömür teknolojileri geldiğini kaydederek, temiz kömür projelerini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Yerlileşme, yerli kaynakların kullanılmasının oldukça önemli olduğunu da hatırlatan Dönmez, “Konya Karapınar’da bir GES projesi devreye girecek. Buradaki şartlardan biri kullanılacak malzemenin yüzde 65’inin Türkiye’de üretilmesi şartıydı.” dedi. Türkiye’de son 10 yılda ciddi Ar- Ge teşviklerinin verildiğinin ama başarısız olunan projelerde başarısızlık nedenlerinin başında Ar-Ge’si yapılan ürün ya da hizmetin ticarileşememesinin geldiğinin altını çizdi.

Ar-Ge’nin Türkiye için bundan sonraki gelecek vizyonunda önemli bir alan olması gerektiğinin önemine değinen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ, “Sağlıkta bizim tükettiğimiz malzemelerin üretilmesinde sorunlar yaşandığını görüyoruz. Bu konulara ağırlık vermeliyiz. Sağlıklı Kalkınma Eylem Planında 3 önemli konu var: – Sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi, – Sağlık endüstrilerinin geliştirilmesi programı, – Sağlık Turizminin geliştirilmesi” diye konuşurken, Yılda 250 milyon dolarlık aşı ithal edildiğini bu aşıların Türkiye’de üretilmesini sağlamanın hedefleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ ise savunma sanayi müsteşarlığında öncelikli olarak yerli çözümler ve mili teknolojilerle donatılmış sistemleri ele aldıklarını söyledi. “AR-GE’yi nasıl bil diye düşünürken, nedenini bil olarak öğrendiğini de sözlerine ekleyen Tüfekçi “Artık, gerçek anlamda know how’a odaklanmalıyız. Bir teknolojiyi elde etmek istiyorsak tüm gücümüzle yüklenmeliyiz.” dedi.

Leave a Reply