Blog

Haberler
Ar-Ge İşbirliği Zirvesi ve Fuarı
3
Mayıs

Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı Açıldı

2023 hedefleri arasında yer alan AR-GE odaklı büyüme ile istenilen hedeflere ulaşılması noktasında atılan adımlardan biri olan AR-GE İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, Türkiye’nin önde gelen birçok kurum ve kuruluşunu bir araya getirdi.

Zirve programının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, 2016 yılında AR-GE’ye ayrılan kaynağın 1,4 milyar TL. olduğunu kaydederken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Yerli buluşların talep görmesi için ‘milli’yi öncelikli tutmak gerekiyor” dedi.

Üniversiteler, sanayi kuruluşları, STK’lar ve diğer paydaşlarla Ar-Ge konusunda ortak hedeflere birlikte ilerleneceği mesajını veren Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf COŞKUN, teknoloji alanında yenilikler ve Ar-Ge faaliyetlerinin rekabet avantajı sağlayarak ekonomik kalkınmayı hızlandırdığını kaydetti.

“Ar-Ge faaliyetlerinde yarınlara bakmak geleceğe bakmaktır” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali ÇELİK ise, Ar-Ge reform paketinden bahsederek Türkiye’nin Ar-Ge ekosistemini geliştirme konusunda adımlar atıldığını söyledi.

Ülkemizin küresel rekabet ortamında 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi olması sürecinde Ar-Ge odaklı büyüme gerektiğini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta SARAÇ, YÖK’ün, bilim hayatını üniversitelerin bilimsel gücüyle tekrar şekillendirme ve yükseköğretimi; kalite, ihtisaslaşma, öncelikli alanlar ve nitelikli doktora gibi kavramlarla yeniden yapılandırma gayreti içinde olduklarını ifade etti.

T.C. Kalkınma Bakanlığı ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile gerçekleşen AR-GE İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, AR-GE İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Pullman Kongre ve Fuar Merkezinde devam edecek.

Leave a Reply